אודות שער הדולר וחשיבותו

שער הדולר

הדולר הוא המטבע החשוב ביותר בעולם כו שאתם יודעים זה לא כזה פשוט להיכנס לחנות בישראל ופתאום להביא למוכר דולר הרי הוא תמיד יסכים לקבל אותו אך ברוב המקרים בעולם כולו כל הסוחרים והחנויות מקבלים דולרים אמריקאנים.

קיים סחר ענק בין ישראל וארה"ב , אנחנו הישראליים נותנים לארה"ב מוצרים ומקבלים הרבה דולרים מהם וכך מתחזק סל המטבעות חוץ שלנו. הסחר של הדולר משפיע המון על הסחורה בשוק, היצע וביקוש וכמו כן על כל הכלכלה העולמית .

מהו שער הדולר היציג בימינו ?

אם חיפשתם מידע על שער הדולר הגעתם למקום הנכון ! בישראל הבנק המרכזי קובע מהו שער הדולר בימים שני עד חמישי בשעה שלוש וברבע וכימי שישי וחגים בשעה שתיים עשרה ורבע לבין אחת בצהריים לשלוש ורבע.
השער היציג להיום של הדולר נמדד בממוצעים של שערי הקניה והמכירה של המטבעות בעולם וממוצע זה קובע את הערך העולמי של הדולר.

מהות מסחר בדולר

ישנם הרבה חלפני כספים שהעבודה שלהם היא לקנות דולרים בשער נמוך ובתקווה שהדולר יעלה ובעתיד ימכרו את הדולר בסכום גבוה מזה שקנו וכך ירוויחו כסף. דוגמה היא : סוחר קנה דולר בתחילת השנה לפי שער דולר יציג של 3.5, ומכר בסוף השנה לפי שער דולר של 4. מה שמקנה לו רווח של 0.5 דולר על כל דולר שרכש
כמו שידוע לכם קשה מאוד לדעת לאן יפנה שערו של הדולר בגלל סיפות כלכליות שונות וגם פוליטיות ומנתונים שונים בעולם כולם.

מה זה דולר רציף?

בגלל ששער הדולר משתנה בכל זמן נתון בין שעה לשעה לכן הסחר בין בנקאי קובע את השער לפי השעה המדוייקת, דוגמה לכן אם השער היציג הוא 3.85 , יכול להיות שבעוד שעה זה יהיה 3.858 ולכך השפעה על העסקה כולה.

אז מה בכל זאת יכול לגרום לעליה\ירידה של שער הדולר?

עליה של שער הדולר יכולה לבוא מביקוש גדול של השוק לדולרים או צמצום הגרעון המסחרי באמריקה או הגדלת פערי השערים בין הדולר למטבעות חוץ אחרים ואפילו מצב לא יציב פוליטי בין מדינות וכמובן מדינתינו.

מנגד מה שיכול להוריד את הערך של הדולר זה שלחית דולרים למדינתינו,צמצום ריביות באמריקה,מקרים של העלאת ריבית בישראל והתיקרות של מניות ממדינות שונות